Bina Zemin Etüdü İzmir

Ana sayfa

bina zemim etüdü izmir

Bina Zemin Etüdü İzmir

Firmamız bina zemin etüdü ve raporlaması hizmetleri sunmaktadır. Uzman kadrosu ve teknik ekipmanlarımız ile binaların zemin durumu ve depreme dayanıklık durumları uluslararası standartlar ve T.C Çevre Bakanlığının kriterlerine uygun olarak gerçekleştirilmektedir.

Yapılar inşa edilmeden önce, ilerde sorun teşkil edebilecek risklere ve tehlikelere karşı en başında önlem almak için, yapının zemin özelliklerinin tespiti zorunludur.Bu sebeple 1999 depremi sonrası zemin özelliklerinin belirlemesinin yapılarak yapıların tespit edilen zemin özelliklerine göre yapılması amacıyla, zemin etüd çalışmalarına uygun binaların yapılması zorunluluk olmuştur.

Firmamız uzman mühendis ve teknik ekibi ile halihazırda yapılmış olan binaların deprem risk analizine yönelik ve yeni yapılacak inşaatlara yönelik zemin etüdünü sismik  ve sondaj yöntemleri ile gerçekletirmekte ve zemin etüdü raporu hazırlamaktadır.

Bina Zemin Etüdü Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz

Bina Zemin Etüdü Nedir ?

Zemin etüdü, bir alanın herhangi bir yapı için uygunluğunu yespit etmek amacıyla güvenli ve ekonomik şekilde projelendirmek için yapılan bir işlemdir. Yapı inşa edilecek alanda zemin kesitinde yer alan tabakaların kalınlıklarını, mühendislik parametrelerini ve türlerini belirlemek için arazideve laboratuvarda gerçekleştirilen çalışmaların tümüne “Zemin etüdü” ya da “Geoteknik inceleme” adı verilir.


Neden Zemin Etüdü Yaptırmalıyız ?

Depreme dayanıklı binalar dizayn edilmesi için yapılacak binaya ait zemin özelliklerini tespit etmek, deprem esnasındaki davranış özelliklerini hesaplayarak yapıları dizayn etmek lazımdır. Depreme dayanıklı binaların dizayn edilmesi, zemin etüd çalışmaları ile elde edilen zemin grubu yerel zemin sınıfı ve zeminintaşıma gücü değerleri elde edilip kullanılanlardır. Bu değerler, zemin etüdünün sonuçlarıdır. Bu nedenle, afetler sonucu oluşan kötü etkilerin azaltılması için zemin etüt çalışmalarının güvenilirliliği çok önemlidir.


Bina Zemin Etüdü  Nasıl Yapılır?

Zemin etüt çalışmaları 2 bölümden oluşur; arazi ve labaratuvar çalışmaları Arazi çalışmalarını, arazide yapılan sondaj çalışmaları,
labaratuvar çalışmalarını da labaratuvar ortamında gerçekleştirilen zemin tanımlama deneyleri oluşturur.

Deprem Hasar Tespiti Nasıl Yapılır ?

Sondaj aletin etkin bir şekilde kullanımı ancak bu konuda yetkilendirilmiş sondörler tarafından kullanılırsa olmaktadır. Sondaj çalışmaları değişen derinliklerde numune alınması suretiyle labaratuvarda zemin tanımlamaları yapılarak devam eder. Ayrıca arazi çalışmalarına dahil olarak standart penetrasyon test-SPT deneyi yapılır ve zeminin sıkılığı ve kıvamı hakkında bilgi sahibi olunur.


Zemin Etüdü Raporu

Firmamız bina zemin etüdü işlemlerini gerçekleştirten sonra sonuçları zemin etüdü raporu olarak hazırlar ve ilgili birimlere ulaştırmaktadır. Rapor zeminin deprem performansı, heylan, çökme ve sıvılışma gibi konularda ne kadar sağlıklık olup olmadığı hakkında net olarak bilgi vermektedir. Zemin etüdü raporu zeminin geçirgenliği ve sıklığı hakkındaki net veriler ile güvenli bir yapı inşaa edilebilir. Zeminin özelliklerine göre statik ve diğer hesaplamalar yönetmeliklere uygun olarak yapılabilmektedir.


Zemin Eüdü Tek Başına Yeterli midir ?

Binamızın depreme karşı ne kadar dayanıklı olup olmadığını anlamak için bir çok kriter vardır.Zemin etüdü bu testi bunlardan en öenmli olanlarındandır. Kolon ve kirişlerin sağlamlığı, karot ve donatı testleri ile birlikte ele alındığında bir binbanın afet yada deprem riski raporunu oluşturabilmekteyiz.

Hizmetlerimiz


İzmir Deprem Testi

deprem testi fiyatları

Konusunda uzman mühendislerimiz ve teknik ekimiz ile İzmir deprem testi ve ölçümleri yapmaktayız.  Sonuç olarak deprem testi ile evinizin güvenli olup olmadığını herzaman bilimsel ölçümler ile tam olarak öğrenebilirsiniz.

Bina Röntgen Çekimi

bina röntgen çekimi yapan firmalar

Binanızın kolon kiriş ve duvar içlerinin röntgen çekimi en modern cihazlar ile yapılmaktadır. İzmir bina röntgen çekimi göz ile görülemeyen bölgelerin sağlamlığı hakkında bilimsel bilgi veren en iyi yöntemdir.

Karot Testi

karot testi yapanlar

İzmir karot testi hizmeti ile binanızın yapısal dayanıklığı ve analizi yapılmaktadır. İlk önce kolonlardan beton numesi alınarak , laboratuvar koşullarında önemli olan beton dayanıklılık testleri gerçekleştirilmektedir.

Bina Zemin Etüdü İzmir

bina zemein etüdü raporu

Binaların doğru zemine ve bulunduğu zeminin özelliklerine göre projelendirilip inşaa edilmesi en önemlisi , binaların sağlamlığı ve depreme dayanıklılığı için en öncelikli konuların başında gelmektedir. Firmamız İstanbul Ankara ve İzmirde bina zemin edütü ve testlerini gerçekleştirmektedir.

Donatı Tarama Tespiti

donatı tarama tespiti

Binanızın yapımında kullanılan donatıların testi ile kolon ve kirişlerde kullanılan demirin kalitesi , sağlamlığı ve mevzuata olan uygunlukları bina donatı tarama testi ile anlaşılmaktadır. Ayrıca donatı testi ayrıca karot alımından önce uygulanarak ekiplerimize bilgi vermektedir.

Bina Risk Analizi

deprem risk raporu izmir

Bina risk analizi , deprem risk raporu başka bir deyişle afet raporu olarak bilinen belge , deprem testi için uygulanan tüm gerekli test ve etüdleriden gelen verilerin ışığında sonuç olarak hazırlanan teknik rapordur.Deprem risk raporu uzmanlar tarafından değerlendirilir.

İletişim Formu  Bize Ulaşın

  Hizmetlerimiz hakkında bilgi ve fiyat teklifi almak için bize iletişim formu vasıtası ile , Telefon ile yada whatsapp uygulaması üzerinden ulaşabilirsiniz. Bina hasar tespiti fiyat teklifimiz binada bulunan daire sayısına göre size özel olarak hesaplanmaktadır.

  Bina Zemin Etüdü İzmir

  İzmir Merkez Ofisi

  Telefon  0505 732 37 37

  Merkez Ofis
  Telefon: 0212 995 08 36


  Telefon