İzmirde Çalışmalar Hız Kazandı

Ana sayfa

Deprem Risk Çalışmaları Hız Kazandı

İzmir depreminin ardından 100 bin binanın röntgeni çekiliyor

İzmir depreminin ardından 100 bin binanın röntgeni çekilecek. Çalışmalara vakit kaybetmeden başlandı.
Binalardan karot alınıyor ve bu karotlar üzerinde testler yapılıyor.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü ekipleri, tespit ettikleri öncelik taşıyan binalar ile ilgili olarak yine bu binaların kolon ve kirişlerinden beton örnekleri alıyor.

İzmirde Hasarlı Bina Sayısı

Yapı İşleri Genel Müdür Yardımcısı Murat Akın “Binaları az, orta ve ağır hasar yani bir diğer deyişle
yıkılacak binalar olmak üzere sınıflara ayırıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer rakamları şöyle açıkladı: Az hasarlı bina sayısı 397, orta hasarlı bina sayısı 66, ağır hasarlı bina sayısı ise 42. Acil yıkılması gereken bina sayısı da 7” dedi.

Bina Röntgeni Çekimi Tekniğinin Önemi

İzmirdeki 7 şiddetindeki depremin ardından özellikle 2000 senesinden önce inşaa edilmiş binalara öncelik verilmesini hatırlatan uzmanlar , bina röntgen çekimi teknolojisinin hızlı ve doğru veri etme başarısının bu çalışmalarda hayati derecede yardımcı olan bir yöntem olduğunu belirtmekte ve riskli sayılabilcek bu gruba giren binalarda oturan vatandaşların bu testleri kendilerininde bireysel başvuru yaparak izmirde röntgen çekimi yapan firmalar vasıtası ile kısa sürede  bu yeni nesil teknolijik cihazlar ile yaptırabileceklerini hatırlattılar.